Nuffic

Nuffic Nedir?

Nuffic , eğitimde uluslararasılaşma için Hollanda kuruluşudur. Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan bağımsız, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. En önemli sözleşme ortakları Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı ve Hollanda Dışişleri Bakanlığı’dır. Nuffic, Hollanda ve diğer ülkeler arasında eğitimde uluslararası işbirliğini geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır.

Nuffic, Hollanda eğitim alanının bir parçasıdır. Amacı, uluslararasılaşma faaliyetlerinde Hollanda kurumlarını ve Hollanda hükümetini desteklemektir. Misyonu bunun ötesine geçse de, hizmetinin odak noktası Hollanda’dır. Bu amaçla Nuffic, yabancı ortaklar, kurumlar ve hükümetlerle işbirliği yapmaktadır. Organizasyon, kendisini öncelikle Hollanda bilgi ekonomisine adamakta ve aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerde kapasite geliştirmeyi teşvik etmektedir.

Hollanda Yüksek öğrenimdeki uluslararası iş birliği örgütü olarak tanımlanan Nuffic‘ in amacı uluslararası öğrencileri Hollanda Üniversitelerine bağlayarak özellikle uluslararası öğrencileri bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Nuffic bilgiyi sadece dünya çemberinde ilişkilendirme bunun yanı sıra dünyanın farklı bölgelerinden gelen uluslararası öğrencileri de birbirine bağlamaktadır.

Nuffic Faaliyetleri

  • Nuffic aşağıdaki faaliyetlere odaklanır:
  • Programları Hollanda hükümeti, Avrupa Birliği ve üçüncü tarafların emriyle yönetmek ;
  • Her yaştan öğrenci için uluslararası deneyimi teşvik etmek;
  • Hollanda yüksek öğrenim ve bilimsel araştırmalarının konumunu ve itibarını güçlendirmek;
  • Diplomaların değerlendirilmesi ve eğitim sistemlerinin şeffaflığının artırılması;
  • Bilgi ve uzmanlığa katılım ve sunum.

Kuruluş

Nuffic, 11 Ocak 1952’de mevcut Hollanda üniversitelerinin başkan küratörleri tarafından kuruldu. Amaç, öncelikle bağımsızlığını yeni kazanmış gelişmekte olan ülkelerden gelen öğrenciler için İngilizce eğitimi düzenlemekti. Bu amaçla, başlangıçta Nuffic’in bir parçası olarak Sosyal Bilimler Enstitüsü (ISS) kuruldu, ancak 1956’da bağımsız bir enstitü haline geldi. Nuffic’in kalkınma işbirliğindeki mevcut rolünün, burs programlarının ve kurumsal işbirliği programlarının yönetimi, köklerini bulduğu yer burasıdır.

İlk resmi başkan, iki yıl bu pozisyonda kalan Hollanda Prensi Bernard’dı. Hollanda Kraliçesi Wilhelmina Het Loo Sarayı’na taşındıktan sonra, Nuffic 1977’ye kadar Noordeinde Sarayı’na taşındı. Şu anda Nuffic, Lahey’deki bir başka ünlü binada yer almaktadır: PTT’nin (Posta, Telgraf, Telefon) eski genel merkezi. Kortenaerkade’de devlete aitti. Bina ulusal bir anıttır.

Yıllar içinde Nuffic çok sayıda başka görev aldı. 1958’den beri kuruluş, uluslararası diplomaların tanınması ve eğitim sistemlerinin karşılaştırılması ile ilgilenmektedir. Avrupa’da eğitim işbirliğini destekleme çabaları 1980’lerde arttı. O zamanlar hem Lahey hem de Brüksel, aralarında iyi bilinen Erasmus Programının da bulunduğu teşvik programları kurdu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *