Studielink – Hollanda’da Bir Üniversiteye Nasıl Başvurulur?

Studielink, Hollanda üniversiteleri için merkezi başvuru organizasyonudur. Hollanda üniversitelerine başvurular genellikle Studielink üzerinden yapılmalıdır. Her üniversitenin Studielink’e kendi giriş sayfası vardır ve bu, ilk başvurmaya başladığınız yer olacaktır.

Studielink, UCAS ile aynı değildir ve biraz farklı bir amaca hizmet eder. Bir seferde en fazla dört kursa başvurabilirsiniz, bunlardan sadece ikisi Numerus Fixus’a tabi olabilir. (Sadece bir tıp kursuna başvurabilirsiniz.) Ancak, başvurmak istediğiniz kursları son kayıt tarihine kadar istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bu size, nerede ve ne istediğinizi gerçekten incelemenizi sağlayacak esneklik sağlar.

Hollanda üniversitelerine giriş koşulları genellikle A düzeyinde, Uluslararası Bakalorya veya BTEC’de aldığınız belirli notlara bağlı olmadığından Studielink aracılığıyla koşullu teklifler almazsınız (ancak bu, CCC’nin artık genellikle minimum gereklilik olduğu araştırma üniversitelerinde A düzeyleri için değişiyor olsa da). Önceki notlarınız, Numerus Fixus’un bulunduğu bir kursa kabul edilip edilmediğinizi etkiler ve bazen A’ seviyesindeki öğrencilerin uygun dersleri alması gerekir, aksi takdirde sadece sahip olduğunuzu söylediğiniz niteliklere sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Bir Hollanda üniversitesinden alacağınız herhangi bir teklif, genellikle yalnızca girmeyi planladığınız sınavları geçmenize bağlı olacaktır. Zaten A seviyenizi aldıysanız, Hollanda üniversitelerinden teklif almak genellikle kolaydır.

Hollanda’da Bir Üniversiteye Nasıl Başvurulur?

Kayıt işlemi sırasında bir dizi adımdan geçmeniz gerekir.

  1. Bir hesap için başvurarak başlarsınız.
  2. Giriş bilgilerinizi aldıktan sonra , kişisel bilgilerinizi girerek ilerleyebilirsiniz.
  3. Studielink’e kişisel bilgilerinizi girdikten sonra, doğrudan bir kayıt başvurusu ( seçim – yeni kayıt başvurusu ) girmeye devam edebilirsiniz . Başvurunuza devam etmek için bir doğrulama kodu almanız gerekir. Hollanda’da kayıtlı bir adresi olan başvuru sahipleri için bu adım otomatiktir. Normalde Hollanda dışında ikamet eden öğrenciler için bu şekilde doğrulanamaz (kayıtlı bir Hollanda sakini olana kadar “DigiD” denilen şeye sahip olmayacaksınız, ancak genellikle üniversiteye vardıktan sonra olacaksınız). Bu nedenle, eğitim alacağınız yükseköğretim kurumunun genel olarak sizi tanımlaması gerekecektir ve bu, başvuru yapacağınızı doğrudan kendilerine bildirmeniz için önemli bir nedendir. Her durumda, daha fazla talimat içerebilecekleri için Studielink’ten gelen tüm e-posta mesajlarını yakından takip etmelisiniz.
  4. Kayıt başvurusunu doldurduğunuzda, önceki eğitiminizle ilgili bilgileri girmeniz istenecektir . Bu bilgiler kontrol edilecektir. Önceki eğitiminize bağlı olarak, bu, Öğrenci Numaraları Genel Kaydı (sınav verileri) aracılığıyla yapılabilir veya eğitim alacağınız yükseköğretim kurumu sizden diploma ve not listenizin kopyalarını göndermenizi isteyecektir. Studielink formu, sahip olduğunuz tüm bireysel GCSE’leri, A’ seviyelerini UCAS’ta yaptığınız gibi listelemenize izin vermez. A’ seviyelerinde olduğunuzu girmeniz yeterlidir. Studielink, gönderdiğiniz notların sizde olup olmadığını kontrol etmez; Bunu ayrıca kanıtlamanız gerekecek.
  5. Studielink’te genellikle Hollanda bağlamında belirtildiği gibi kişisel bir beyan veya motivasyon mektubu göndermek için yer yoktur. Bunun nedeni, her kursun bir tane gerektirmemesidir. Üniversiteler, gerekirse bunu doğrudan sizden isteyecektir. UCAS’tan önemli bir farkı, gerektiren her lisans programı için bireysel bir motivasyon mektubu yazabilirsiniz.
  6. Bir program için başvurunuzu tamamladığınızda ve başvurunuzu gönderdiğinizde, daha sonra üç ek program ekleyebileceksiniz, ancak sistem birden fazla Numerus Fixus seçeneğine başvurmanızı engelleyecektir. Bazen, birden fazla dereceye başvurmanın bir yolu olmadığı gerçeğiyle başvuranların kafası karışır. Var, ancak bir uygulamayı tamamlayana kadar görmeyeceksiniz.
  7. Studielink’in tüm adımlarını tamamladıysanız, başvurunuzu göndermeyi tamamladınız. Bununla birlikte, kayıt sürecinde ek adımlar olabilir, örneğin, Numerus Fixus ile ek çevrimiçi testler yapmanız, mülakata girmeniz vb. gerekebilecek bir çalışma programı seçtiyseniz. Lütfen her zaman Studielink durumunu takip edin. , ve daha ileri adımların atılması gerekip gerekmediğini görmek için bilgilendirici broşürü veya yüksek öğrenim kurumunun web sitesini kontrol edin. Üniversite, başvurunuzu değerlendirdikten sonra, minimum giriş koşullarını karşılayıp karşılamadığınızı kontrol etmek için size bunlar hakkında e-posta gönderecektir.
  8. Öğrenim ücretlerinizi nasıl ödemeyi planladığınıza ilişkin ödeme ayrıntılarını girmeniz istenecektir . Bu ücretlerin, kaydolmadan önce ödenmesi gerekir, ancak Studielink’in kendisi sizden ücret almaz. Bilgilerinizi ilgili yükseköğretim kurumuna iletir. Ödeme ayrıntılarını Studielink’e girmek, herhangi bir sabit sipariş / otomatik ödeme ayarlamaz. Ödemeyi kendiniz ayarlamanız gerekecek. Bu, öğrenci kredileriniz için de geçerlidir (yalnızca AB vatandaşları).

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *