Hollanda’da Yüksek Lisans

Rüzgar gülleri, kanalları ve pitoresk şehirleri ile ünlü Hollanda, aynı zamanda gurur verici bir uluslararası eğitim ve kültür alışverişi geçmişine sahiptir. Nüfusun çoğunluğu çok dillidir ve Hollanda’daki birçok Yüksek Lisans derecesi artık İngilizce olarak öğretilmektedir.

Hollanda’da Yüksek Lisans Arayın

Tüm programları görüntüle

Neden Hollanda’da Eğitim Almalısın?

Hollanda üniversiteleri yüzyıllardır uluslararası öğrencileri ağırlıyor, ancak neden yüksek lisans dereceniz için Hollanda’yı düşünmelisiniz?

  1. Tarihi ve ünlü üniversiteler – En eski Hollanda üniversitelerinin geçmişi on altıncı yüzyıla kadar uzanır ve 11’i 2021 için dünyanın en iyi 200’ünde yer alır.
  2. Uygun fiyatlı derece programları – Hollanda’da Yüksek Lisans ücretleri şu anda AB öğrencileri için yıllık 2,168 € ile sınırlıdır. 55 yaşın altındaki AB öğrencileri için lisansüstü krediler mevcuttur.
  3. Yenilik ve yaratıcılık – Hollandalı bilim adamları ve mucitler, ilk elektrik pili, ilk merkezi bankacılık sistemi, ilk tanısal elektrokardiyograf ve (belki de daha az popüler olan) ilk hız kamerası gibi çeşitli gelişmelerden sorumludur.

Hollanda Üniversiteleri

Hollanda’da Yüksek Lisans derecesi sunan üç ana üniversite türü vardır:

  1. Araştırma üniversiteleri yeni araştırma ve burslar yürütür. Daha fazla akademik Yüksek Lisans programı sunarlar.
  2. Uygulamalı bilim veya Hogescholen üniversiteleri, çeşitli konularda (Sanat ve Beşeri Bilimler ve Bilimler dahil) uygulamalı eğitim ve öğretime odaklanır. Staj, yerleştirme ve diğer uygulamalı deneyim fırsatlarıyla birlikte genellikle daha profesyonel Yüksek Lisans dereceleri sunarlar.
  3. Uluslararası eğitim enstitüleri kültürlerarası eğitime ve bilgi alışverişine odaklanır. Uygun alanlarda özel Master dereceleri sunarlar.

Hollanda’da Yüksek Lisans Kursları

Hollanda Yüksek Lisans dereceleri ikinci aşama nitelikleridir. Bu, lisansüstü dereceleri oldukları ve birinci aşama Lisans (veya benzeri) sonrasında tamamlandıkları anlamına gelir.

Araştırma üniversiteleri genellikle MA (Master of Arts) veya MSc (Master of Science) dereceleri verir. Bunlar öğretilen derslerdir, ancak önemli bir araştırma bileşeni içerebilir.

Uygulamalı bilim üniversiteleri, uygulamalı pratik eğitim için ek stajlar, yerleştirmeler ve diğer fırsatları içeren daha profesyonel programlar sunar.

Hollanda, Avrupa Yüksek Öğrenim Alanının bir parçası olduğu için , Hollanda üniversiteleri AKTS kredisi kullanır . Çoğu Hollanda Yüksek Lisansı 60 kredi değerindeyken, Yüksek Lisans ve Araştırma Yüksek Lisansları 120 kredidir. Yüksek lisans dereceleri normalde 1-2 yıl sürer.

Akademik yıl

Hollandalı akademik yıl genellikle Eylül ve Haziran ayları arasında çalışır. Yaz tatili dönemi (Haziran ve Eylül arası) genellikle staj veya tez çalışmaları için ayrılmıştır.

Öğretim ve değerlendirme

Hollanda’da Yüksek Lisans kursları, kendi inisiyatifinize ve bağımsız öğreniminize odaklanan, öğrenci odaklıdır. Değerlendirme, kurs ve sınavların yanı sıra bir bitirme tezi projesini içerir.

Başvuru Şartları

Hollanda’da yurtdışında lisansüstü eğitim için başvuru prosedürü değişiklik gösterir:

  1. Üniversiteniz doğrudan başvuruları kabul ediyorsa, bir e-posta sorgusu göndererek veya program listelerimizdeki bağlantıları kullanarak kurs web sitesini ziyaret ederek başlayabilirsiniz.
  2. Üniversiteniz uluslararası öğrencilerin ön kayıt yaptırmasını gerektiriyorsa , Studielink web sitesini kullanarak başvurmanız gerekir.

Kabul Şartları

Hollanda üniversiteleri genellikle Yüksek Lisans adaylarının bir Lisans derecesine (veya ilgili bir konu alanında eşdeğerine) sahip olmalarını bekler.

Kurumunuzla iletişime geçerek veya kurslara göz atarak kurumunuz için özel gereksinimler hakkında daha fazla bilgi edinebilmelisiniz .

Bazı durumlarda, kurslardaki yerler sınırlı olacak ve kabuller daha rekabetçi olacaktır. Bu, başvurunuzla birlikte kişisel beyan ve/veya akademik transkript ve referanslar gibi ek materyaller göndermenizin istendiği anlamına gelebilir .

Yüksek Lisans programlarını araştırmak için başvurular, olası proje hedeflerini özetlemenizi ve söz konusu alanda bağımsız çalışmaya hazır olduğunuzu göstermenizi gerektirebilir. Ayrıca bir mülakata katılmanız da istenebilir (bu bazen denizaşırı öğrenciler için telefonla da yapılabilir).

Dil Gereksinimleri

Hollanda, İngilizce kursları veren ilk anadili İngilizce olmayan ülkeydi ve şimdi birçok Yüksek Lisans programı İngilizce veya Felemenkçe olarak mevcuttur.

  1. İngilizce programlar uygun dil becerileri gerektirecektir. Ana diliniz İngilizce değilse, bunların bir dil puanı sağlayarak kanıtlanması gerekebilir. IELTS ve TOEFL gibi İngilizce dil sınavları yaygın olarak kabul edilmektedir. Normalde en az 90 (internet tabanlı) TOEFL puanına veya 6.5 veya daha fazla IELTS puanına ihtiyacınız olacaktır.
  2. Felemenkçe programlar bir Felemenkçe dil testi. Alternatif olarak, dilde tamamlanmış mevcut bir yeterlilik gibi Felemenkçe yeterliliğine dair kanıt sunabilirsiniz.

Üniversiteler genellikle Felemenkçe dil kursları sunar.

Son Başvuru Tarihi

Çoğu Hollanda Yüksek Lisans derecesi Eylül ayında başlar, ancak üniversiteler başvurular için kendi son tarihlerini belirler.

Yurtdışında eğitim almak için başvurmanın zaman alabileceğini unutmayın – özellikle de Hollanda’da okumak için vize başvurusunda bulunmanız gerekiyorsa . Başvurunuza kurs başlangıç ​​tarihinizden yaklaşık bir yıl önce başlamayı hedefleyin.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *