HOLLANDA’DAKİ ÜNİVERSİTELER
HOLLANDA'DAKİ ÜNİVERSİTELER 1

Hollanda Üniversiteleri YÖK Denkliği

Hollanda’da bulunan üniversitelerin birçoğunun kaliteli eğitim vermesi dolayısıyla ve müfredat uyumluluğu sebebiyle YÖK denkliği ve Türkiye’de geçerliliği bulunmaktadır.

BURS İMKANLARI

Hollanda’da üniversiteler ve devlet kurumlarının sunduğu burs programları mevcuttur. Bu burslar, kısmi ve tam olabildiği gibi öğrencilerin yaşam masraflarına katkı niteliğinde de olabilir.

Bu burslardan en çok bilineni Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı ile 48 araştırma üniversitesi ve uygulama bilimler üniversitesi tarafından finanse edilen EP-Nuffic’in yürüttüğü burs programıdır. Holland Scholarship, Avrupa Birliği dışından gelen ve Hollanda´da lisans veya yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere sunulmaktadır. Ilk üniversite yılında öğrencilere € 5,000 tutarında finansman sağlayan burs programdır.

HOLLANDA'DAKİ ÜNİVERSİTELER 2

ÖNEMLİ ÜNİVERSİTELERDEN BAZILARI

Vrije Universiteit Amsterdam

120 ‘den fazla programa sahip olan Hollanda’nın önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir. Bünyesinde 5000 den fazla öğrenci bulunmaktadır.

University of Twente

Hollanda’nın önde gelen üniversitelerinden biridir. Fakültelerinde 100 den fazla bölümü bulunmaktadır. Girişimcilik dalında ödül almış bir üniversitedir.

Radboud University

Bünyesinde çok fazla uluslararası öğrenci olan Nobel ödüllü bir üniversitedir. Bir çok uluslararası üniversite ile işbirlikleri olması dolayısıyla öğrenciler tarafından çok cazip görülmektedir. Hollanda’nın en iyi 9. üniversitesidir.

Fontys University

Eğitim ve araştırma üniversitesi olan Fontys geniş tabanlı bir üniversite olarak, Güney Hollanda’nın en büyük kamu bilgi enstitüsüdür. 44binin üzerinde öğrencisi vardır. Tilburg, Eindoven, Venlo ve Sittard’da kampüsleri bulunmaktadır.

Wittenborg University

Wittenborg University’nin ana kampüsü Hollanda’nın 11. büyük şehri ve yemyeşil, tertemiz ve son derece güvenli olan Apeldoorn’da bulunmaktadır. 80 farklı milletten öğrenci ve çalışanı ile son derece uluslararası bir üniversitedir.

Hollanda'da Yüksek Lisans

Webster University Leiden

Webster Üniversitesi, dinamik ve uluslararası bir ortamda eğitim vermeyi kendine ilke edinmiştir. Dünya çapında 50’den fazla ülkeden öğrenci ve çalışanı bulunmaktadır. Fakülteleri de çeşitlilik göstermektedir. Uluslararası vatandaşların gelişimine, uluslararası odaklı eğitimi ile katkı sağlamaktadır.

Leiden University

1575 yılında Prens William tarafından kurulmuş ülkenin en eski uluslararası araştırma üniversitelerinden biridir. 7 farklı fakültedesi vardır ve bünyesinde çok farklı kültürlerden öğrenciler eğitim görmektedir. Aralarında Nelson Mandela, Albert Einstein ve Winston Churchill’in de olduğu çok sayıda ünlü mezuna sahip üniversite; fizik, kimya, tıp ve ekonomi gibi konularda 16 kez Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür.

University of Amsterdam

Amsterdam Üniversitesi Hollanda merkezli bir araştırma üniversitesidir. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Hollanda’nın en eski 3. üniversitesidir. 7 fakülte genelinde çeşitli alanlarda eğitim sunar ve pek çok İngilizce doktora programı mevcuttur.

HOLLANDA'DAKİ ÜNİVERSİTELER 3

UTRECHT UNIVERSITY

1636 yılında kurulan Utrecht University, Avrupa’nın en kaliteli uluslararası araştırma üniversitelerinden biridir. 7 fakülte, 45 lisans ve 90’ı uluslararası master programları ile Hollanda’nın en geniş yelpazede eğitim programlarına sahip okuludur. Üniversitenin akademisyenleri ve mezunları 12 Nobel Ödülü alırken, Utrecht Üniversitesi öğrencilerine sunduğu mesleki gelişime dayalı öğretim anlayışı ile de dikkat çeker. Bünyesinde çok sayıda uluslararası öğrenci bulunmaktadır.

UNIVERSITY OF GRONINGEN

University of Groningen, çok eski tarihi olan araştırma üniversitelerinden biridir. Üniversite Sanat, ekonomi ve işletme, bilim ve mühendislik, hukuk alanlarında 11fakülte ile İngilizce eğitim veren sayısız lisans ve lisansüstü programları mevcuttur. Aynı zamanda muhteşem kampüsünde çok fazla sayıda uluslararası öğrenciyi barındırır.

 

Tilburg University

İktisat, işletme, hukuk, sosyal bilimler, iletişim, kültür alanlarında İngilizce dilinde eğitimin olduğu çok sayıda Lisans, Yüksek Lisans ve Araştırma Master programı sunar. Üniversite aynı zamanda uluslararası yönüyle de tanınmaktadır: Diğer üniversiteler gibi bünyesinde çok farklı uluslardan öğrenciler bulunur.